Łeba nad morzem oraz inne miejscowości

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  Następna >

Pobrzeże kaszubskie

07 czerwca 2012r.

Pobrzeże Kaszubskie. Najbardziej charakterystycznym elementem Pobrzeża jest strefa wybrzeża. Wybrzeże Kaszubskie należy do typu wybrzeża wyrównanego i mierzejowego. Przybrzeżne prądy morskie, wywołane wiatrami zachodnimi, przesuwając ziarna piasku wzdłuż linii brzegowej, wyrównują ją, a pod osłoną drobnych nawet przylądków tworzą najpierw ławice podwodne, potem drobne wysepki, a w końcu wąski półwysep, kosę, nad Bałtykiem zwany m i e-r z e j ą. Tak powstała Mierzeja Helska (dł. 34 km) i Mierzeja Wiślana (dł. 50 km). Obecnie narastanie Mierzei Helskiej wykazuje tendencję zdążającą do zamknięcia Zatoki Puckiej. Mierzeje odcinają od morza płytkie zatoki (Zat. Pucka) i zalewy (Zalew Wiślany). Gdy mierzeja zamknie zalew, zmieni go w płytkie, przybrzeżne jezioro; tak powstało np. jez.


Okolice Lęborka zwiedzamy „LWI GRÓD"

23 lipca 2013r.

ZWIEDZAMY "LWI GRÓD" Od czasu wybudowania obwodnicy miejskiej (na drodze krajowej nr 6) ruch tranzytowy omija Lębork od południa. Do centrum miasta najwygodniej wjechać drogą Bytów-Leba, która przecinając wspomnianą obwodnicę, tworzy główne miejskie rondo. W centrum Lęborka znajduje się kilka dużych parkingów, począwszy od placu Pokoju (dawny rynek), po mniejsze, usytuowane na obrzeżach śródmieścia


Pradolina Redy-Łeby

23 lipca 2013r.

Pradolina Redy-Łeby na Północ od Leśnic i na zachód od Pogorzelic zostak zmeliorowana dopiero w czasach Fryderyka Wielkiego. Dokonał tego Franz Brenkenhoff, inżynier samouk. Urodził sięwubogiej rodzinie w środkowych Niemczech. W młodości trafił na dwór księcia Anhalt-Dessau i z czasem został zarządcą jednego z książęcych majątków.


Krępa Kaszubska

23 lipca 2013r.

KRĘPA KASZUBSKA położona jest na zachód od głównej szosy z Lęborka do Łeby, niecałe 3 km na zachód od Lędziechowa. Wieś lokowana została przez Krzyżaków w 1382 roku, później stanowiła własność książęcą i królewską. We wsi nie ma zabytków poza XIX-wiecznym, przebudowanym zajazdem. W lesie koło Krępy znajduje się cmentarz wojenny,


Łeba

23 lipca 2013r.

ŁEBA Miasteczko położone jest u ujścia Łeby do morza, między dwoma przybrzeżnymi jeziorami - Łebsko i Sarbsko. Odległość do Lęborka wynosi 30 km, do Gdańska 110 km, a do Słupska 60 km. Już pod koniec XIX wieku do Łeby zaczęli docierać turyści. Prawdziwy boom nastąpił jednak w latach 70., gdy powstała większość działających dziś ośrodków wczasowych i postawiono na turystykę. Nowe osiedla budowane były już z myślą o turystach, dzięki czemu dziś Łeba jest w stanie przyjąć jednorazowo kilkadziesiąt tysięcy gości.


Zwiedzamy Łebę

23 lipca 2013r.

ZWIEDZAMY ŁEBĘ Łeba jest miłym, cichym miasteczkiem przez cały rok (oprócz dwóch letnich miesięcy!). Wybudowana przed kilku laty główna droga wjazdowa do miasta nieco rozładowała korki na najważniejszej z ulic - Kościuszki, ale nadal trudno znaleźć tu miejsce do zaparkowania. Nowa szosa przyjeżdżających turystów poprowadzi wprost na biegnącą wzdłuż przymorskiego lasu ulicę Nadmorską.


Okolice Łeby i Wicka

23 lipca 2013r.

OKOLICE ŁEBY I WICKA Pustawe, jeśli porównywać z letnim tłokiem w Łebie, miejscowości w okolicach kurortu to rolnicze tereny, których mieszkańcy dopiero zaczynają dostrzegać możliwości drzemiące w turystyce. Zabytków nie jest tu wcale tak mało, a i liczne lasy oraz ukryte atrakcje sprawiają, iż warto tu "pobuszować".


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >