Łeba nad morzem oraz inne miejscowości

wczasy, wakacje, urlop

 

Energia żywiołów, czyli Łeba pod piaskami

09 października 2011r.

Latem Łeba - miasteczko liczące ok. 4 tys. mieszkańców -staje się ruchliwą miejscowością kąpieliskowo-wczasową. Wspaniale plaże, piękne okolice, bliskość Słowińskiego Parku Narodowego i jego atrakcja, ruchome wydmy piaszczyste, a także, co nie jest bez znaczenia, liczne domy wczasowe i pensjonaty - stwarzają doskonałe miejsce do wypoczynku. Przez cały zaś rok niewielki port służy rybakom. Podczas jesiennych sztormów słyszy się opowiadania o sile żywiołów wody, powietrza i ziemi, które pochłonęły kiedyś to miasto.


Pradolina Redy-Łeby

23 lipca 2013r.

Pradolina Redy-Łeby na Północ od Leśnic i na zachód od Pogorzelic zostak zmeliorowana dopiero w czasach Fryderyka Wielkiego. Dokonał tego Franz Brenkenhoff, inżynier samouk. Urodził sięwubogiej rodzinie w środkowych Niemczech. W młodości trafił na dwór księcia Anhalt-Dessau i z czasem został zarządcą jednego z książęcych majątków.


Krępa Kaszubska

23 lipca 2013r.

KRĘPA KASZUBSKA położona jest na zachód od głównej szosy z Lęborka do Łeby, niecałe 3 km na zachód od Lędziechowa. Wieś lokowana została przez Krzyżaków w 1382 roku, później stanowiła własność książęcą i królewską. We wsi nie ma zabytków poza XIX-wiecznym, przebudowanym zajazdem. W lesie koło Krępy znajduje się cmentarz wojenny,


Łeba

23 lipca 2013r.

ŁEBA Miasteczko położone jest u ujścia Łeby do morza, między dwoma przybrzeżnymi jeziorami - Łebsko i Sarbsko. Odległość do Lęborka wynosi 30 km, do Gdańska 110 km, a do Słupska 60 km. Już pod koniec XIX wieku do Łeby zaczęli docierać turyści. Prawdziwy boom nastąpił jednak w latach 70., gdy powstała większość działających dziś ośrodków wczasowych i postawiono na turystykę. Nowe osiedla budowane były już z myślą o turystach, dzięki czemu dziś Łeba jest w stanie przyjąć jednorazowo kilkadziesiąt tysięcy gości.


Zwiedzamy Łebę

23 lipca 2013r.

ZWIEDZAMY ŁEBĘ Łeba jest miłym, cichym miasteczkiem przez cały rok (oprócz dwóch letnich miesięcy!). Wybudowana przed kilku laty główna droga wjazdowa do miasta nieco rozładowała korki na najważniejszej z ulic - Kościuszki, ale nadal trudno znaleźć tu miejsce do zaparkowania. Nowa szosa przyjeżdżających turystów poprowadzi wprost na biegnącą wzdłuż przymorskiego lasu ulicę Nadmorską.


Okolice Łeby i Wicka

23 lipca 2013r.

OKOLICE ŁEBY I WICKA Pustawe, jeśli porównywać z letnim tłokiem w Łebie, miejscowości w okolicach kurortu to rolnicze tereny, których mieszkańcy dopiero zaczynają dostrzegać możliwości drzemiące w turystyce. Zabytków nie jest tu wcale tak mało, a i liczne lasy oraz ukryte atrakcje sprawiają, iż warto tu "pobuszować".


Wicko

23 lipca 2013r.

WICKO, położone przy skrzyżowaniu dróg Łeba-Lębork i Puck-Słupsk to coraz większa wieś gminna. Rozwój Wicka nastąpił na przełomie XIX i XX stulecia. Najstarsze informacje o wsi pochodzą z 1402 roku. Majątek ten należał do biskupów włocławskich, z których jeden przekazał go swoim krewnym, rodzinie Górków. Mimo iż z czasem Górkowie ulegli zniemczeniu, to po zwycięstwie reformacji nadal zostali przy katolicyzmie.