wczasy, wakacje, urlop
30 października 2012r.
Łeba to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu. To co wyróżnia ją od wielu nadmorskich miejscowości to jej specyficzny klimat i szerokie piaszczyste plaże z bezustannie usypywanymi wydmami. Łeba otoczona jest z trzech stron wodą, od północy morzem Bałtyckim, od zachodu jeziorem Łebsko, a od wschodu jeziorem Sarbsko. Pomiędzy jeziorem Łebskim a morzem znajdują się wydmy ruchome, zjawisko niespotykanie rzadkie w Europie. Wydmy ruchome wchodzą w obszar Słowińskiego Parku Narodowego, który został uznany przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.
30 października 2012r.
Łeba – jeden z polskich kurortów Polskiego Bałtyku, zwłaszcza w sezonie letnim. Oprócz wielu atrakcji regionu (wydmy, latarnie morskie, skanseny itp.) oraz zatłoczonych plaż i kafejek w Łebie przybyła kolejna atrakcja – zwłaszcza dla dzieciaków – Park Jurajski. Otwarty w czerwcu już przyciąga turystów – bilet normalny 20 zł a dla młodzieży 15 zł. Na razie widać prowadzone dalsze prace, które sugerują, że jego powierzchnia będzie się dalej powiększać. Przy wszystkich „eksponatach” tablice z opisami, dwa place zabaw dla dzieci, mini ZOO. Oczywiście sklepiki z pamiątkami. Przejście wyznaczona trasą bez wnikliwego „studiowania” wszystkich tablic zajmuje ok. 1,5 godziny.
30 października 2012r.
Właściwie, w powyższym obrazku, zawiera się wszystko, co należałoby napisać pod tym tytułem. Poprzednia sobota, była tą, kiedy upał i chroniczny brak dłuższego urlopu dał się naszej rodzinie we znaki na tyle, że desperacko w piątek wieczorem spakowaliśmy sprzęt plażowy, wałówkę i kostiumy kąpielowe. Spakowaliśmy nawet psa, który zwykle zostaje pod opieką zaprzyjaźnionej treserki. W sobotę rano wyruszyliśmy do Krynicy Morskiej , której żadne z nas wcześniej nie odwiedzało. Wyprawa w nieznane miejsca i wizja leniuchowania na plaży wprawiały nas w świetne humory. Od kiedy otwarto spory kawałek autostrady pomiędzy Toruniem a Pruszczem Gdańskim, podróż do Gdańska zajmuje nam nie więcej niż 2 godziny.
19 kwietnia 2013r.
PRĄDY MORSKIE I POCZTA BUTELKOWA Olbrzymie masy wód morskich są w nieustannym ruchu. Poruszają je nie tylko najbardziej rzucające się w oczy burzliwe fale, ale w większym jeszcze stopniu, trudniej dostrzegalne prądy. Prądy wiatrowe powstają na skutek działania na wodę wiatrów wiejących z określonych, stałych kierunków. U nas przy dominujących wiatrach zachodnich prąd wiatrowy układa się równolegle do brzegu z kierunkiem na wschód. Szybkość tego prądu dochodzi w pewnych warunkach do 1 metra na sekundę. Prądy, które powstają na skutek różnicy ciężarów wody, nazywamy prą- darni grawitacyjnymi. Na Bałtyku mniej słone, lżejsze wody odpływają górą przez cieśninę Kattegat, zaś przy dnie napływa od strony Atlantyku i Morza Północnego woda cięższa, bogatsza w sól. Prąd połączony z falowaniem wody nazywamy prądem falowym. Jakkolwiek klasyczna teoria falowania nie uwzględnia prądu towarzyszącego falowaniu, to w rzeczywistości istnieje pewne przemieszczenie się cząsteczek, które jest bardzo znaczne na obszarach, gdzie fala załamuje się, tworząc tzw. falę przybojową.
19 kwietnia 2013r.
FLORA I FAUNA WÓD PRZYBRZEŻNYCH Życie w wodach Bałtyku jest szczególnie osobliwe. Otoczony ze wszystkich stron kontynentem Bałtyk jest basenem, do którego spływają obficie słodkie wody rzek śródlądowych. A ponieważ płytkie cieśniny duńskie utrudniają z drugiej strony kontakt ze słonymi wodami oceanu, główną cechą Bałtyku jest słonawy, lecz nie słony, charakter jego wód i życia. W tym właśnie tkwi indywidualizm naszego morza. Nie bez znaczenia jest również geograficzne położenie Bałtyku w strefie umiarkowanej, chłodnej. Tak więc najważniejszymi elementami, które mają wpływ na życie w wodach Bałtyku, to przede wszystkim zasolenie i temperatura wody. Zasolenie Zatoki Gdańskiej w górnych jej warstwach oscyluje wokół 7°/00. To około pięć razy mniejsze zasolenie Bałtyku w porównaniu z oceanami wycisnęło
19 kwietnia 2013r.
SPECYFIKA TURYSTYKI NADMORSKIEJ Morze ma wiele właściwości leczniczych, które wymagają jednak r0> i ostrożnego stosowania, jeżeli chcemy w pełni wykorzystać ich wzmacniająe tujące właściwości. Klimat morski korzystny jest przy schorzeniach kataralnych dróg chorobach alergicznych, przemiany materii, krwiobiegu i lekkich chorobackN Pobyt nad morzem wskazany jest również dla rekonwalescentów. ^ , Lecznicze działanie wody morskiej polega nie tyle na jej składzie chemicznym o ile na niskiej temperaturze i falowaniu. Kąpiel morska jest rodzajem
19 kwietnia 2013r.
PRZEPISY OBOWIĄZUJĄCE W STREFIE NADGRANICZNEJ Szlak opisany w niniejszym przewodniku udostępniony jest dla turystów i wczasowiczów w okresie letnim od 1 maja do 30 września. Przebywanie w „pasie drogi granicznej", tj. w pasie obejmującym całą szerokość plaży i wydm nadmorskich (do 100 m szerokości wzdłuż wybrzeża), dozwolone jest na opisanych odcinkach jedynie w porze dziennej od wschodu do zachodu słońca. Korzystanie z plaż zorganizowanych dozwolone jest w okresie całej doby w następujących miejscowościach: