Łeba nad morzem oraz inne miejscowości

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  19  20  [21]  22  23  Następna >

Typy rybołówstwa

01 czerwca 2012r.

Typy rybołówstwa - nad morzem W oparciu o zasięg eksploatacji rybackiej (o czym decydują rozmiary jednostek, z których dokonywane są połowy) rybołówstwo bałtyckie można podzielić na następujące typy: zalewowe, przybrzeżne i pełnomorskie. Podział taki jest oczywiście w pewnym stopniu umowny, gdyż ścisłych granic między typami nie można ustalić, niemniej jednak jest praktyczny. Większe statki wypływają dalej i na dłuższy okres połowów, mniejsze łowią bliżej brzegów i


Żuławy Wiślane

19 listopada 2011r.

Żuławy Wiślane, Żuławy Malborskie Malbork. Wzmiankowany w 1274 r. Prawa miejskie w 1276 r. Miasto (28 000 mieszk.) o znaczeniu przemysłowym, rolniczym i turystycznym nad rz. Nogat. Dawna stolica Krzyżaków, twierdza przemocy i germanizacji. Od 1457 do 1772 r. Malbork należał do Polski, stanowił stolicę województwa, odwiedzali go królowie polscy. Zwiedzanie: zamek malborski z XIII—XIV w. (największy w Europie obiekt obronny tego typu), muzea i wystawy zamkowe, ratusz gotycki, barokowy kościół z XVIII w. Hotele, DW PTTK, camping, parking, restauracje, poczta, sklepy, dom kultury, kina, CPN, PTTK, kąpielisko. PKS, PKP. NOWY STAW. Prawa miejskie w 1329 r. Miasto (5000 mieszk.) nad rz. Świętą. W 1830 r. zatrzymywali się tu na krótko uczestnicy powstania listopadowego. Obecnie ośrodek przemysłu cukrowniczego. Zwiedzanie: kościół z XIV w. z cennym wyposażeniem, stare domy z XIX w. Hotel, gospoda, poczta, sklepy, klub kultury, CPN. PKS, PKP.


Okolice Sztumu

19 listopada 2011r.

Okolice Sztumu Biała Góra. Wieś, punkt docelowy wycieczek, w pobliżu odgałęzienia Nogatu od Wisły. W pocz. XIII w. stał tu gród obronny: Zantyr. Na płd. wsch. od wsi wzniesienie (54 m n.p.m.) — punkt widokowy na dolinę Wisły, jej rozwidlenie i Żuławy. Zbocza góry stanowią rezerwat roślinności stepowej (17 ha). Kwatery prywatne, sklep. PKS. Białe. Jezioro otoczone lasami (na zach. od Sztumu) wykorzystywane dla celów rekreacyjnych (opalanie, kąpiel). PKS, PKP Sztum (3 km). Dzierzgoń. Wzmiankowany w pocz. XIII w. Prawa miejskie w 1288 r. Miasto (3500 mieszk.) nad rz. Dzierzgoń, punkt docelowy wycieczek. Zwiedzanie: fragmenty fundamentów zamku, gotycki kościół przebudowany w 1730 r. z ciekawym wyposażeniem, klasztor i kościół z pocz. XVIII w., zabytkowe młyny wodne. Hotel, gospody, poczta, sklepy, CPN, dom kultury. PKS, PKP. PIEKŁO. Wieś pomiędzy Wisłą i rz. Nogat. W 1937 r. otwarto tu jedną z nielicznych na tych terenach polskich szkół. Sklep. PKS Biała Góra (2 km). Sztum. Wzmiankowany w 1236 r. Prawa miejskie w 1416 r. Miasto powiatowe (7000 mieszk.) w otoczeniu jezior: Barlewickiego i Zajezierskiego oraz w pobliżu (2 km) jez. Parlety. W okresie zaborów silny ośrodek walki o polskość. Zwiedzanie: muzeum na zamku, fragmenty zamku i murów obronnych, pomnik Obrońców Polskości Powiśla, kościół z XVI w., średniowieczny plan miasta, domy z XVIII—XIX w., dworek z XVIII w. w Zajezierzu. W 1920 r. zatrzymali się tu krótko: S. Żeromski i J. Kasprowicz. Jest to punkt docelowy wycieczek oraz baza wypadowa na okolicę. Hotel, gospody, kąpielisko, pole namiotowe, CPN, poczta, sklepy, dom kultury. PKS, PKP. WAPLEWO. Wieś i PGR, dawna posiadłość zasłużonej dla polskości rodziny Sierakowskich (w 1867 r. przebywał tu J. I. Kraszewski). Zwiedzanie: pałac z XVII w. z cennym wyposażeniem (m. in. kominek z 1600 r.), park z ciekawymi rzeźbami (m. in. postać polskiego szlachcica). Sklep PKP, PKS.


Okolice Klasztorka i Czarnego

19 listopada 2011r.

Okolice Klasztorka I I Czarnego CZARNE DOLNE. Wieś wzmiankowana w 1285 r. nad Jez. Czarnym (2,5 km długości). Zwiedzanie: kościół z XIV w. (we wnętrzu — 2 płyty nagrobne z XVII w.). Bar, sklepy. PKS.


Fara ze Stargardu

31 sierpnia 2011r.

W STARGARDZIE nad Iną — na skraju zasobnej rolniczej Równiny Pyrzyckiej krzyżują się dziś ważne szlaki kolejowe: do Szczecina, Poznania i Kostrzynie (granica Niemcy — Koszalin). To przeszło 5 tysięcy mieszkańców posiadające miasto jest drugim po Szczecinie miastem województwa i drugim ośrodkiem przemysłowym. Nazwa wskazuje, że gród to z bardzo starą metryką. Starym był nawet dla Piastów. W XI-wiecznym opisie misji polskiej biskupa Ottona spotykamy się z tym przymiotnikiem. In castro Zitarigroda — zapisał kronikarz jedno z miejsc pobytu mfcji. Starosłowiański gród wspólny usytuowany w widłach spławnej Iny przekształcony został w XII w. w gród kasztelański, a w 1253 otrzymał prawa miejskie. Położenie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, nad spławną rzeką sprzyjało rozwojowi miasta. Spichlerze zbożowe, wielki młyn, spław zboża z ziemi pyrzyckiej, port na rzece, który pozwalał miejscowym kupcom przechwycić handel zbożem całej okolicy, oraz rozwinięte rzemiosło sprawiały, iż Stargard mógł i chciał rywalizować z oddalonym o 32 km Szczecinem.


Etapy oswobadzania Pomorza

29 sierpnia 2011r.

Ziemię gdańską, koszalińską, słupską i szczecińską wyzwoliły wojska 2. Frontu Białoruskiego i prawego skrzydła 1. Frontu Białoruskiego oraz 1 Armia Wojska Polskiego w wyniku operacji pomorskiej (w historiografii radzieckiej nosi ona nazwę operacji wschodniopomorskiej), przeprowadzonej w lutym i marcu 1945 r. W owym czasie naczelne dowództwo niemieckie planowało za wszelką cenę utrzymać linie obronne, zamykające dojścia do Berlina oraz wykonać przeciwuderzenia koncentryczne z Pomorza i Śląska na skrzydła i tyły głównego zgrupowania wojsk radzieckich, walczących nad Odrą. Na Pomorzu koncentrowała się siła przeznaczona do wykonania tego uderzenia, tj. grupa armii Wisła, dowodzona przez szefa SS, Reichsfiihrera Heinricha Himmlera. Armia Wisła składała się w sumie z 35 dywizji — w tym 12 dywizji zmotoryzowanych - 6 brygad, 10 grup bojowych, załóg 6 twierdz oraz resztek 3 dywizji piechoty i 6 dywizji pancernych. Korzystała ponadto ze wsparcia niemal całej floty wojennej III Rzeszy, rozlokowanej na przeszło 500-kilometro-wym odcinku wybrzeża Bałtyku.


Energia żywiołów, czyli Łeba pod piaskami

09 października 2011r.

Latem Łeba - miasteczko liczące ok. 4 tys. mieszkańców -staje się ruchliwą miejscowością kąpieliskowo-wczasową. Wspaniale plaże, piękne okolice, bliskość Słowińskiego Parku Narodowego i jego atrakcja, ruchome wydmy piaszczyste, a także, co nie jest bez znaczenia, liczne domy wczasowe i pensjonaty - stwarzają doskonałe miejsce do wypoczynku. Przez cały zaś rok niewielki port służy rybakom. Podczas jesiennych sztormów słyszy się opowiadania o sile żywiołów wody, powietrza i ziemi, które pochłonęły kiedyś to miasto.


Strona 21 z 24, < Poprzednia  1 ...  19  20  [21]  22  23  Następna >