Łeba nad morzem oraz inne miejscowości

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  20  21  22  [23]  24  Następna >

Anonim Gall o Pomorzu

02 październik 2011r.

Pochodzenie i znaczenie nazwy POMORZE nie zostało dotąd dostatecznie wyjaśnione. Niektórzy uczeni przypuszczają, że została ona nadana w dawnych czasach przez ludność wielkopolską dla określenia terenów ciągnących się: po — morze lub pod — morze. Miałaby ona zatem to samo znaczenie co nazwy typu Podlasie, Podgórze itp. W połowie XII w. autor Żywota św. Ottona z Bambergu Herbord podał, że w języku słowiańskim wyraz po (me) znaczy tyle co: przy lub kolo, wyraz zaś moriz, tyle co morze, stąd wywodzi się nazwa Pomerania, czyli jakby Pomerizania tj. (ziemia) położona przy lub koło morza. Zdaniem współczesnych uczonych, np. historyka poznańskiego, prof. Gerarda Labudy, redaktora zbiorowej Historii Pomorza (Poznań 1972 r.) jest to wyjaśnienie najtrafniejsze, albowiem w językach słowiańskich przyimek "po" oznacza z reguły tyle co "przy . Stąd więc wyraz Pomorze należy sprowadzić do pierwotnego znaczenia: Przy-morze. Pierwotna nazwa oznaczała kraj położony nad morzem, przy morzu. Należy więc przyjąć taką kolejność znaczeń: Pomorze jako Przymorze, stąd lud: Pomorzanie w znaczeniu Przymorzanie. Od nazwy ludu: Pomorzanie z kolei powstały nazwy łacińskie Pomerania (ziemia), Pomerani (ludzie). Miejscowa pomorska wymowa tej nazwy brzmiała: Puemuerze...


Dzieje pomorza zachodniego

01 październik 2011r.

Na zwykłych mapach północno-zachodnia część Polski, zwana zgodnie z tradycją historyczną Pomorzem Zachodnim, zdaje się być wyraźnie zarysowaną krainą geograficzną. Przeciętny turysta nie spodziewa się mieć kłopotu z określeniem jej granic — oznaczają je przecież linie wód. Brzeg Bałtyku na północy; dolny bieg i ujście Odry na zachodzie; dolny bieg i ujście Wisty na wschodzie. Południowy zasięg Pomorza Zachodniego wyznaczają z kolei Noteć, Brda oraz dzieło rąk ludzkich, Kanał Bydgoski, płynący dziś pradoliną ogromnej prarzeki toczącej na zachód wody pod koniec ostatniego okresu epoki lodowej.


Panorama turystyczna

08 sierpień 2011r.

Nie jest to przewodnik turystyczny w dosłownym tego określenia znaczeniu. Nie ma w nim ani szczegółowo podanych tras wycieczkowych, ani opisu biwaków, zajazdów, stacji benzynowych i tysiąca innych informacji ułatwiających podróż. Nie ma też wyczerpującej listy rzeczy godnych widzenia. "Panorama" jest uzupełnieniem i poszerzeniem ram tradycyjnego typowego przewodnika. Uzupełnieniem - bo przynosi, z braku miejsca często pomijaną w innych opracowaniach, paletę barw, które opisowi geograficznemu przydają krajobrazu, zabytkowi jego przeszłość, teraźniejszości korzenie.


okolice Kołobrzegu

11 wrzesień 2011r.

Do interesujących miejscowości znajdujących się najbliżej Kołobrzegu zaliczyć trzeba przede wszystkim Budzistowo. Do wsi tej można bądź dojechać szosą wiodącą w kierunku Białogard (4 km), bądź dojść o wiele krótszą drogą (2,5 km) prowadzącą łąkami, nad Parsętą. W Bu-dzistowie, w miejscu gdzie obecnie znajdują się obiekty PGR, istniał kiedyś gród, który dał początek miastu. Udowodniły to prowadzone w latach pięćdziesiątych badania archeologiczne. We wsi zachował się też kościółek wybudowany na początku XIII wieku w stylu romańskim. Natomiast całkiem współczesną atrakcją Budzistowa jest oryginalny zajazd "Kasztelański" zbudowany i prowadzony przez miejscowe PGR. Gospodarstwo to służy turystom również końmi wierzchowymi oraz powozami.


Zwiedzamy Kołobrzeg

25 wrzesień 2011r.

Jest rzeczą oczywistą, że poznając miasto chciałoby się przede wszystkim obejrzeć jego zabytki. Jak już parę razy wspomnieliśmy, burzliwe koleje historii sprawiły, że w Kołobrzegu, mieście o tak starych i pięknych tradycjach, ostało się ich, niestety, bardzo niewiele. Ale to, co zachowało się do dziś, rzeczywiście godne jest bliższego poznania.


Kołobrzeg Dzisiejszy

28 wrzesień 2011r.

Spośród ponad 3 tysięcy budynków mieszkalnych międzywojennego Kołobrzegu po walkach o jego wyzwolenie ostało się zaledwie kilkaset, a i to na ogół mocno uszkodzonych. Nie ocalał ani jeden obiekt użyteczności publicznej, ani jeden zakład przemysłowy. Zniszczeniu uległ także port rybacki i handlowy. Stąd pierwsze władze powiatu kołobrzeskiego funkcjonować zaczęły w odległym o 30 km Karlinie. Prawdę mówiąc — niewielu spośród pierwszych przybyłych tutaj osadników wierzyło w sens odbudowy niemal w całości zniszczonego miasta. A jednak Kołobrzeg został odbudowany. I chociaż dopiero w ostatnich latach przyszła kolej na budowę jego nowego centrum, jest obecnie piękniejszy niż kiedykolwiek.


Pamiętny Marzec 1945 Roku w Kołobrzegu

03 październik 2011r.

W latach ostatniej wojny Kołobrzeg był siedzibą dużego garnizonu wojsk lądowych oraz bazą hitlerowskiej Kriegsmarine. W ostatniej jej fazie, kiedy wojska radzieckie i polskie zbliżyły się do granic III Rzeszy, gotowe do zadania decydującego uderzenia, goebellsowska propaganda nawiązała do wydarzeń z okresu wojen napoleońskich i rozdmuchała mit o niepokonalności miasta. Kołobrzeg znowu ogłoszony został twierdzą i w związku z tym miał być broniony do ostatniego żołnierza.


Strona 23 z 24, < Poprzednia  1 ...  20  21  22  [23]  24  Następna >